subject

To support our site, Class Central may be compensated by some course providers.

ZEKİ-OTİSTİK: Otizmli Bireyleri Teknoloji Kaynaklarıyla Eşleştirmek

University of Bath via FutureLearn

Bu kurs neden alınmalı?

Otizm Spekrum Bozukluğu (OSB) teşhisi konulan çocukların çoğunun aynı zamanda Zihinsel Engeli (ZE) veya Öğrenme Güçlüğü (ÖG) bulunmaktadır. Bununla birlikte araştırma grubunda yüksek oranda olan bu özel gruba yönelik bilgi bulmak zordur.

Bu kursta OSB ve ZE kavramlarını anlamaktan daha fazlasını bulacaksınız. Daha sonra bu grubu en iyi şekilde desteklenmek için teknolojinin nasıl kullanılacağını OSB’li ve ZE’li çocukların ihtiyaçlarını ve becerilerini belirleyen ZEKİ-OTİSTİK uygulamasını sizlere tanıtarak inceleyeceğiz.

Bu kurs ebeveynler, bakıcılar ve bu alanda çalışan kimseler için harikadır. Bu konuyla ilgili herhangi bir ön bilgiye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Bu kurs otizm ve zihinsel (veya öğrenme) engelli çocuklar ve teknolojinin onları nasıl destekleyeceği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenleri hedeflemektedir.

Taught by

Mark Brosnan
Cost Free Online Course (Audit)
Pace Finished
Institution University of Bath
Provider FutureLearn
Language Turkish
Certificates Paid Certificate Available
Hours 3 hours a week
Calendar 4 weeks long
+ Add to My Courses
FAQ View All
What are MOOCs?
MOOCs stand for Massive Open Online Courses. These are free online courses from universities around the world (eg. Stanford Harvard MIT) offered to anyone with an internet connection.
How do I register?
To register for a course, click on "Go to Class" button on the course page. This will take you to the providers website where you can register for the course.
How do these MOOCs or free online courses work?
MOOCs are designed for an online audience, teaching primarily through short (5-20 min.) pre recorded video lectures, that you watch on weekly schedule when convenient for you.  They also have student discussion forums, homework/assignments, and online quizzes or exams.

Reviews for FutureLearn's ZEKİ-OTİSTİK: Otizmli Bireyleri Teknoloji Kaynaklarıyla Eşleştirmek
Based on 0 reviews

  • 5 star 0%
  • 4 star 0%
  • 3 star 0%
  • 2 star 0%
  • 1 star 0%

Did you take this course? Share your experience with other students.

Write a review

Class Central

Get personalized course recommendations, track subjects and courses with reminders, and more.